Πέμπτη 22 Αυγούστου 2013

Ο "βασιλιάς" του Spa έτοιμος για την 5η καρό σημαία!

Ο "βασιλιάς" του Spa έτοιμος για την 5η καρό σημαία! - Κεντρική Εικόνα

Μας έλειψε η Formula 1 αλλά πλέον μετράμε αντίστροφα αφού αυτό το σαββατοκύριακο το πρόγραμμα έχει grand prix Βελγίου, στην πίστα του Σπα.
Στην πίστα που έχει αναδείξει νικητή τον Κίμι Ραϊκόνεν τέσσερις φορές μέχρι στιγμής και όλα τα φώτα είναι στραμμένα στον Φινλανδό πιλότο της Lotus, περιμένοντας την 5η του καρό σημαία την Κυριακή.
Ο Κίμι έχοντας ανέβει στο βάθρο και πέρσι από την 3η θέση, έχει χαρακτηρίσει το σιρκουί του Σπα ως το πιο ενδιαφέρον από όλα. Φέτος, βρίσκεται στο κυνήγι του πρωτοπόρου, Σεμπάστιαν Φέτελ αλλά θα "ψάξει" σίγουρα την θέση στο βάθρο των νικητών και για ηθικούς λόγους σε μία πίστα που τον ευνοεί σχεδόν πάντα από το 2004 που πέτυχε και την πρώτη του νίκη.
Τότε ο Ραϊκόνεν ήταν μέλος της McLaren Mercedes ενώ την αμέσως επόμενη χρονιά, κέρδισε ξανά. Η τρίτη καρό σημαία ήταν το 2007 με τη Ferrari, τη χρονιά που στέφθηκε και πρωταθλητής, ενώ δύο χρόνια αργότερα ξανά ως οδηγός της Scuderia, κατέκτησε την πρωτιά που του έδωσε τον τίτλο του "βασιλιά" του Σπα!
Δεν μένει παρά να δούμε τον Φινλανδό σε λίγες μέρες επί βελγικού εδάφους και το αν μπορεί να κάνει ξανά το ίδιο!
Προς το παρόν, θυμηθείτε τις καλύτερές του στιγμές από τα νικηφόρα του βελγικά grand prix.